Durvis ver Latvijā vienīgā biedrība cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem

pexels-maksim-goncharenok-4348589

Aizvadītajā nedēļā piepildījies daudz grūtībās nonākušu cilvēku, kā arī biedrības “Būt Brīvai” vadītājas Annas Balodes sapnis par drošu vietu, kur gūt atbalstu, speciālistu palīdzību un vienkārši sajusties labāk, ejot cauri anoreksijai, bulīmijai, depresijai un kompulsīvajiem ēšanas traucējumiem.

Ēšanas traucējumi skar lielu sabiedrības daļu ne vien pasaulē, bet arī Latvijā. Taču šeit par to runā mazāk, ir vairāk stereotipizēta uztvere, un cilvēki, kuri nonākuši saskarē ar kādu no šīm slimībām, gluži vienkārši nezina, kur griezties pēc palīdzības vai visbiežāk pat baidās kādam uzticēt un atklāt savu slimības gaitu.

“Būt Brīvai” ir Annas sapnis par labāku Latviju – informētāku un izglītotāku sabiedrību, kā arī reālu palīdzības saņemšanu ikvienam, kurš iekritis anoreksijas, bulīmijas, depresijas vai kompulsīvo ēšanas traucējumu lamatās. Biedrības vadītāja un izveidotāja pati 15 gadu garumā cīnījusies ar šīm slimībām, tāpēc zina, cik tas ir grūti un Latvijā pat neiespējami saņemt valsts apmaksātu, specializētu palīdzību. Viņa vēlas, lai ikvienam “Būt Brīvai” ir kā atbalsta punkts grūtībās. Viņa atklāj, ka pati ārstējusies ēšanas traucējumu centrā Lietuvā, kur šīs valsts iedzīvotājiem ārstēšana ir apmaksāta. Tāpēc Anna no sirds vēlas, lai vienu dienu arī Latvijā būtu šāda vieta. Lai arī Anna atzīst, ka līdz ārstniecības iestādei ļoti tāls ceļš ejams, bet biedrība aktīvi darbojas:” Šobrīd biedrībā strādājam pie resursu centra izveides. Jāatzīst, ka ceļš uz to nav viegls, taču soli pa solim biedrība iet uz mērķi. Mūsu mērķis ir pārstāvēt Būt brīvai biedru, un ar konkrēto problēmu skarto cilvēku intereses, būt līdzās šiem cilvēkiem – lai neviens nejūtas viens, bet saprasts un uzklausīts.”

Patlaban biedrība darbojas ar pašpalīdzības grupām sociālajos tīklos, kur tiešsaistē notiek grupu tikšanās un katrā no reizēm notiek kopīga, kāda konkrēta uzdevuma veikšana. Biedrības vadītāja ir gandarīta, kā šādas pašpalīdzības grupas spēj mainīt cilvēku ierasto ikdienu: “Man ir milzīgs prieks, ka divas meitenes beidzot ir sadūšojušās aiziet pie ārsta, viena pamet dzērājvīru un vēl viena pasaka, ka gandrīz nekad nav piedzīvojusi kompulsīvās ēšanas lēkmi, kopš sākusi darboties grupā. Tā ir tik patīkama sajūta un dzen mani uz priekšu darīt, ko esmu iesākusi, kā arī sajūta, ka dodos pareizajā virzienā.”

Par biedrības “Būt Brīvai” dalībnieku var kļūt ikviens interesents – ne tikai tie, kuri paši nonākuši grūtībās, bet arī viņu tuvinieki. To var izdarīt aizpildot pieteikuma anketu, kas atrodama biedrības mājas lapā www.butbrivai.com un to nosūtot elektroniski vai pa pastu.